Diskuze k článku: Atyopsis moluccensis

Komentářů 39 | Přidat komentář | Vlákna

Zobrazeno: 1-20 z celkem 39
první | předchozí | následující | poslední

Jiří Libus
18.10.2023 15:56:57

 Dobrý den,
molucké krevetky se do ČR dováží z Asie. Zažijí spoustu stresů (odlov z přírody, překupování než se dostanou k letadlu, dovoz do ČR letadlem často ve vodě s antibiotiky apod., a nakonec přelovování od importéra k prodejci). Tím se stane, že mnoho jedinců má velmi narušenou imunitu a mohou hynout poměrně rychle bez toho, aby se dalo poznat, co přesně jim na Vaší nádrži vadí. Každopádně dá se narazit na odolné jedince, kteří pak v nádrži vydrží i několik let. 
Obecně bych řekl, že pokud se Vám daří s Neocaridinami, tak by krevetka molucká také neměla mít problém.

odpovědět »

Michal
18.10.2023 13:35:25

Dobrý den. Mám už cca rok zaběhlé 110l akvárium. Chován v něm pár razborek, Neonek, Neocaridiny a vždy nějakou Moluckou krevetku. Neocaridiny se mi i pěkně množí. S Moluckými se mi ale celkově nedaří... vydrží vždy maximálně 3 měsíce, pak ztmavne, přestane chytat potravu a zemře. Nevíte co může být špatně? 

odpovědět »

Jiří Libus
09.06.2022 14:57:31

 Dobrý den,Atyopsisy jsou poměrně klidné krevetky. Trochu bych měl obavu, aby do nich tetry a mřenky nezobaly. Jsou sice velké, ale ozobávání by se jim nelíbilo.
Každopádně pokud to chcete vyzkoušet, pro jistotu bych pořídil jen 2ks a uvidíte, zda s osádkou jsou schopny žít.

odpovědět »

Samuel Fedor
07.06.2022 16:41:02

 Dobrý deň, 
Rád by som sa opýtal, že koľko filtrujucich kreviet môžem dať do 112l akvária a či vôbec. Sú tam otici, párik Colíz, tetry kráľovské a mrenky dúhové. Ďakujem. Samuel 

odpovědět »

Jiří Libus
22.04.2020 08:55:15

 Dobrý den, zkušenosti přímo s tímto hnojivem nemám, ale důležité je, aby hnojivo neobsahovalo ve větším množství měď a bylo dávkováno jen pokud víte, že Vám chybí ten daný prvek, který hnojivo obsahuje. Zkuste se podívat na složení toho hnojiva, pokud neobsahuje měď, mělo by to být v pořádku.

Často dochází k tomu, že chovatelé přitupují k hnojivu pro rostliny jako k něčemu, co se do akvárka dává jen tak aby lépe rostly rostliny. Již se nezamýšlejí nad tím, že třeba mají v nádrži hodně dusičnanů a ještě si je tam lijí s hnojivem navíc, takže pak mají všichni akvarijní živočichové problémy se vstřebáváním kyslíku v tělním oběhu a hynou vlastně jen proto, že tam člověk přidal hnojivo obsahující něco, co v akváriu již je ve velkém množství.
Výše uvedený odstaveček je příklad s dusíkem, ale může to tak být třeba i s fosforem, železem apod..

Hezký den, J. Libus

odpovědět »

Max
20.04.2020 17:41:56

 Dobrý denRád bych se zeptal jak na krevety působí hnojivo plantamin od Tetra

odpovědět »

Tomáš
19.12.2017 10:04:24

Děkuji za odpověď, nádrž byla více než rok zaběhnutá, ostatní krevetky v ní prosperují, pH 6.7, středně tvrdá voda 12st., což pro ně bylo asi příliš

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
19.12.2017 09:44:09

 Dobrý den, Atyopsisy nejsou nijak nároční, pokud si ovšem do prvního svleku "zvyknou" na podmínky v nádrži. Osobně mám tu zkušenost, že pokud se dovezou importované krevety, je nejlepší je dát do stabilní nádrže s poměrně nízkou tvrdostí. Následně je vhodné je třeba půl roku zvykat na tu tvrdší vodu. Co se týče toho, že uhynuly po cca 1 měsíci - vypadá to také, že měly problém se svlekem - ta měkčí voda je ke svleku stimuluje. Na druhou stranu, pokud máte velmi měkkou vodu, tak mohl být problém s tím, že měly nedostatek minerálů k tvorbě krunýře, ale přijít na jasnou příčinu je téměř nemožné.

odpovědět »

Tomáš
18.12.2017 15:58:18

Dobrý den, krevetky chovám více než 2r a nyní jsem si na akvaburze koupil tuto filtrující krevetku, zkušenosti s krevetkami mám, nechal jsem je pomalým mixováním přivykat na jiný chemismus vody a posléze vypustil do 120l akva, kde úspěšně dlouhodobě prosperují neocaridiny. Jak se atyopsisy rozkoukaly, usídlily se na rostlinkách naproti filtru, po týdnu se jedna neaktivně uhnízdila mezi plovocími rostlinami a následně uhynula, po pár dnech ji následovala další. Předpokládám, že tyto krevetky jsou všechny importované kusy, na burze je nabízelo více lidí a já si vybral spíše ty větší, které už tu budou nějaký čas a snad si zvykly na umělé podmínky. Co jsem mohl zanedbat či na co si dát příště pozor? Jaké máte vy či ostatní zkušenosti s tímto druhem z importu.

odpovědět »

Jiří
03.09.2017 18:03:03

Moc děkuji za odpověď. Takže Hikari First Bites by bylo v pohodě :-) Ale hlavně to nepřehnat, ať to nezapadává do štěrku.
Kolik těchto krevetek by mohlo být v akvárku 80*35*40 cm? Mám v něm Neocaridina heteropoda + cca 15 ks Caridina multidentata (ty ty mám už 2,5 roku) a rád bych si pořídil hejno Boraras brigittae. Mohly by v tomto akvárku být 3 nebo i 4 krevety Atyopsis jako dominanta?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
03.09.2017 17:44:48

 Dobrý den, krmit je vhodné jakoukoli prachovou potravou. Dá se např. použít sušená krmiva pro potěr rybek, sekané nítěnky, sekané spařené kopřivy apod. Vše vložit před ústí fitru a ono se to rozpráší po nádrži a krevety to lapají do "vějířů". Jak moc - to je složité specifikovat, ale určitě to nepřehánějte s množstvím, tak aby nedošlo k velkému ukládání nesnězené potravy. Při dvoutýdenní nepřítomnosti nemusíte mít strach - ve vodě je stejně stále spousta bakterií a mikroorganismů, které nevidíme a ony si je lapají. Bez žrádla by také vydržely podobně jako ryby či krevety těch 14dní..
JL.

odpovědět »

Jiří
01.09.2017 17:44:09

 Dobrý den,chci se zeptat, jak je to s krmením těchto krevet v praxi? 
Čím je krmit a jak moc? 
A přežijí i v době, kdy nebudu doma třeba na 2 týdny? 
Krevetky Neocaridina heteropoda bez problémů přežijí, něco si v akvárku vždy najdou i když jsme na dovolené.

odpovědět »

Katka
09.05.2017 13:32:07

Tak já teď nejprve zavedu akvárko a po nějaké době udělám testy a uvidím, kdybych si s něčím nevěděla rady ještě než tam dám něco živého, tak se na Vás ještě obrátím jestli můžu. Moc mi Vaše odpovědi pomohly, děkuji. 

odpovědět »

Jiří Libus
09.05.2017 09:11:43

 Dobrý den, záleží, co chcete s vodou dělat a jaké jsou cílové parametry a jaké jsou parametry té kohoutkové vody a té kojenecké vody. Kojenecká voda je obvykle měkká, takže se pomocí ní může např. snižovat tvrdost vody. pH má většinou kolem 7, takže vodu v nádrži by kojenecká voda přibližovala neutrálu. Kohoutkovou vodu má každý jinou, takže záleží jaké má parametry a co s ní chcete docílit. Je obvyklé, že se voda vyměňuje kvůli tomu, aby v nádrži nebylo moc dusičnanů a aby voda byla laicky řečeno čistší. Musí však být ta zdrojová voda také čistá, což se třeba zde v Brně o kohoutkové vodě moc říci nedá, protože má obvykle třeba dusičnany na hodnotě 50mg/l.. Což ale třeba Atyopsisům nebo cherry nevadí.

JL.

odpovědět »

Katka
05.05.2017 20:33:52

Děkuji za super vysvětlení! Z toho co čtu na internetu od ostatních většinou moc moudrá nejsem, hlavně s těmi hodnotami vody. Někde psali, že ředit odstátou kohoutkovku s kojeneckou balenou funguje dobře, je to pravda?
Nakonec to asi vymyslím tak, že koupím jedno normální třeba 30l s filtrem a dám tam filtrující a do kulatého jen cherry. A pokud by kulaté nefungovalo a nedařilo se jim tam, nechám si ho na kytky a půjdou společně do hranatého, takže spokojená budu já i krevetky

odpovědět »

Jiří Libus
05.05.2017 14:10:28

 Co se týče sehnání velkého kulatého akvária, tak to bohužel nevím - nemám s žádným výrobcem kulatých akvárií zkušenost.
JL.

odpovědět »

Jiří Libus
05.05.2017 14:08:00

 Dobrý den,
díky za pochvalu - to vždycky potěší. 

Otázka je dost obsáhlá, zkusím odpovědět tak, aby bylo vše jasné, ale narovinu si myslím, že bez nastudování literatury a zkušeností s větší nádrží Vám to půjde hůře. Obecně platí, že čím větší nádrž, tím lépe se udržuje chemická stabilita ekosystému a třeba i lépe drží v letních měsících nižší teplota, protože nad 30st. Vám krevety většinou nepřežijí.

S technikou je to obdobné - používá se kvůli tomu, aby Vám udržovala chemickou stabilitu, umožňovala v akváriu držet více chovanců a šetřila práci. Např. filtrace mimo jiné pomáhá odbourávat dusičnany, což v jisté míře dělají i rostliny, ale s filtrací více, tzn. můžete tam mít větší míru organického odpadu a krevety to nebudou vnímat špatně - dusičnany nebudou tolik stoupat.

Kulatá akvária se velká příliš nevyrábí, protože se do nich technika dává špatně a mají malou plochu dna (substrát na dně je také útočištěm mnoha denitrifikačních bakterií a pomáhá stabilitě nádrže, jinak ničemu to kulaté akvárium nevadí. 

Doporučil bych Vám pořídit to kulaté akvárium co největší, do něj dát co nejvíce rostlin, aby odčerpávaly dusík a začaly prosperovat. Nad akvárium nějaké světlo, aby rostliny rostly dobře. Pořiďte také testy - alespoň na NO3 a měřte jejich míru a pokud nebudou nad 50mg/l a nebudou velké výkyvy v pH, tak bych se tam nebál dát ani krevety.

Co se filtrujících týče, tak ty bych tam nedával jednak kvůli velikosti nádrže a jednak kvůli absenci proudící vody, kterou i kvůli své morfologické odlišnosti potřebují.

JL.

odpovědět »

Katka
05.05.2017 11:59:35

Případně jestli by jste mi třeba poradil kde sehnat větší kulaté třeba 25l, jestli se vůbec vyrábí a jaký do něj filtr, jak přidělat atd?

odpovědět »

Katka
05.05.2017 11:31:18

Dobrý den,
především děkuji za tyto stránky, jsou velmi přínosné a skvěle napsané.
Moje otázka se týká kulatých akvárek bez filtrace, topení, svícení atd., což Vám jako akvaristovi asi radost neudělá.. přesto se zeptám.
Četla jsem na internetu spoustu článků i s fotkami(kde se na pohled krevetkám dařilo) od chovatelů, kteří přešli na malá, velká a právě i kulatá akvária bez filtrace a ostatní techniky, popřípadé jen se vduchovcím kamenem. Dost mě to zaujalo,protože k akvaristice jako takové vztah nemám, klasické akvárium mě vůbec neláká ale krevetky si přeji už dlouho a líbilo by se mi pořídit 2 kulatá akva 16,5l a do každého třeba 5 nebo 10 malých řasožravých krevetek - nejprve zkusit třeba 2měsíce zaběhnout jestli nebudou zakalené a jestli budou fungovat a pokud ano tak teprve nasadit krevetky. Nicméně jsem se na výstavě zamilovala do filtrujících a proto se ptám - do takového akvária by byylo možná dát 2 filtrující či ne? Potřebují nutně filtr nebo by jim stačil ten vzduch. kamen?
Děkuji

odpovědět »

Jiří Libus
05.09.2016 08:41:37

 Dear Rodolfo, sorry for a longer time to reply. More informations I will sent by email. Sea watter and temperature is OK. Putting larvae directly from fresh watter to sea watter is OK too. There are some more questions about filtration, about setting the tank before putting larvae there etc...

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 39
první | předchozí | následující | poslední