Triops longicaudatus
Triops longicaudatus je druh korýše, který svým vzezřením nápadně připomíná pravěké tvory – Trilobity. Své latinské jméno Triops dostal díky tomu, že má tři oči. Na zemi se tento druh v téměř nezměněné podobě vyskytuje již několik desítek milionů let. Archeologové nachází zkameněliny těchto živočichů spolu s dinosauřími zkamenělinami, listonozi tedy žili ve stejných dobách jako dinosauři. Ne nadarmo se kromě označení Triops či listonoh ujal pro tohoto živočicha název Aquasaurus. Méně často se můžeme setkat u listonohů s počeštěním latinského názvu – Triop.
Chov
Aquasaurus, správně tedy listonoh či Triops je živočich, který má velmi odolná vajíčka, která na souši vydrží i 25 let. Po vložení vajíček do měkké vody s velmi nízkou vodivostí (dešťová voda, voda ředěná vodou z reversní osmózy či jakákoli jiná pramenitá voda neobsahující soli) se během 1–4 dnů líhnou malí listonohové. K životu nepotřebují velký životní prostor, vylíhnou se i žijí i ve dvoulitrových nádobách či miniakváriích. Stejně jako jiní akvarijní živočichové jsou i tito korýši z rodu Triops rádi za větší životní prostor.
Krmení Aquasaurů není problematické, ale ve všech akváriích je nejhorší překrmování. Lehce potom znehodnotíte vodu a Triops se otráví. Úplně nejlepší a přirozenou potravou listonohů je tzv. zelená voda – mikroskopický fyto a zooplankton. Běžný akvarista si však práci často zjednodušuje a zezačátku přidává místo zelené vody malé množství drti kvasnic s krmením pro akvarijní rybky. Jakmile mají listonohové alespoň 1cm, můžeme přidávat obyčejné granulované krmení pro akvarijní rybky. Teplota v nádrži s vajíčky by měla mít cca 23 stupňů. Po vylíhnutí všech jedinců (cca za 3 dny) je vhodné teplotu udržovat, například žárovkou na 25 stupních. Na noc ohříváme stále svítící žárovkou, ale nádržku zakryjeme např. tkaninou či alobalem.
Přibližně po týdnu je vhodné začít s výměnou vody. Pokusíme se hadičkou odsát ze dna detrit a odpad. Odsajeme 1/3 vody a doplníme vodou, kterou jsme použili při založení nádržky. Čistá voda by měla být do nádržky vlévána velmi opatrně, např. hadičkou, tak aby nedošlo k velkému zvíření vody v nádrži. Pokud voda v akváriu není ani po výměně čistá, opakujeme výměnu 1/3 vody ještě jednou - za 30 minut po první výměně.
Odchov
U listonohů je známa partenogeneze – líhnou se tedy i z neoplozených vajíček, které odhodí samice na dno. V přírodě často po odhození vajíček kaluže vyschnou, dospělci zahynou a vajíčka přečkávají do dalšího období dešťů. Po odhození vajíček je tedy vhodné suché období vajíčkům napodobit a vysušit je. Listonohové se ale líhnou i pokud vajíčka nevysušíme. Je ale prvděpodobné, že pokud se mladí vylíhnou v nádrži s dospělci, budou je tito považovat za potravu a nové generace se nemusíme dočkat.
Prodej
Listonohy prodáváme ve formě vajíček v lékařských spansulích (kapslích). Na prodej máme kapsle o cca 100 vajíčcích. Vajíčka jsou drobná, bylo by časově velmi náročné zajistit přesný počet vajíček v kapslích. Z jedné námi prodávané kapsle se vylíhne různý počet jedinců, většinou velmi záleží na vodě, kterou k líhnutí použijete - měla by být především měkká, s malou vodivostí (ideální je dešťová voda bez většího množství imisí). Z nevylíhlých vajíček, které vyjmete na sucho a opět dáte do vody se velmi často ještě několik dalších jedinců vylíhne. Na následující fotografii můžete vidět kapsli s vajíčky Triops longicaudatus. Při odběru kapslí nad 5ks poskytujeme slevy - je třeba se osobně (mailem, telefonicky) domluvit. 5ks kapslí za 450Kč, 10ks za 800Kč atd. Triopsy, stejně jako další živočichy a akvaristické zboží můžete zakoupit v našem eshopu zde.
Komentářů 0 | Přidat komentář | Chronologicky